
Forrás: pixabay.com
—
A követőimnek feltűnhetett, hogy az utóbbi időben beüzemeltem egy tárcát, aminek a címét ki is raktam a Mastodon profilomra. Na de mégis mi ez? Miért használom, és mi a közös történetem a Moneroval? Ezt fogom most nektek elmesélni, zanzásítva, hátha jobban ti is megértitek. Kritika természetesen ér!
Mi az a Monero?
A Monero egy kriptovaluta, ami lehetővé teszi a teljesen privát tranzakciókat bármely személy közt és a pénzügyi szabádságot annak, aki használja. Nincsen opt-out az adatvédelemből, úgy mint ahogy azt a Signal alkalmazásnál már megfigyelhettük.
Itt érdemes megemlíteni, hogy a Signalnak van egy olyan funkciója, aminek a segítségével pénzt tudunk küldeni kontaktjainknak a MobileCoin segítségével, ami egy Moneron alapuló, annak a forráskódjából kivált (forkolt) kriptovaluta. Jelenleg ez a fizetési funkció még csak béta állapotban érhető el benne, és elég macerás a mindennapi használata a MobileCoin jelenleg még csekély elérhetősége miatt.
A Monero kifejezés eszperantó nyelven érmét jelent. Ez is reflektál a készpénzhez hasonló tulajdonságaira. A Monero-t mai napig aktívan fejlesztik, lelkes rajongók és hobbi programozók. A Monero valutát tartja az angol The Hated One adatvédelmi témákban esszéket közlő csatorna a világ egyik legprivátabb fizetőeszközének, igen, még a készpénznél is privátabbnak.
Hogyan működik a színfalak mögött?
A Monero úgy törekszik megteremteni a pénzügyi szabadságot és a rendszer zökkenőmentes működését, hogy minden egyes érmének ugyanolyan értéke, nem tehetünk különbséget pl. József és Andrea 1 érméje közt. Úgy éri ezt el, hogy elfedi, azaz maszkolja a küldőt, fogadót különböző alcímekkel (figyelőtárca és költőtárca, ezek az alaptárcán subtárcák), és az adott érme történetét gyűrűs aláírásokkal és sok egyéb más modern kriptográfiai megoldásokkal. A gyűrűs aláírás lényege, hogy nem lehet megtudni ki küldte a bizonyos összeget, így egy blokkban a küldő és fogadó emberek tárcáinak címei össze vannak keverve. Csak a két személy, aki egymás közt a tranzakciót lebonyolította tudja, hogy megtörtént, de nem tudják egymás identitását.
Zanzásítva: sehogy nem lehet konkrét egyénekhez kötni semmit, ez a Monero lényege
Miért fontos megvédeni a pénzügyekben az adatinkat?
Nos, akinek nem lenne világos, annak most elmagyarázom, hogy ha nem lenne legalább valamilyen színtű pénzügyi adatvédelem a mai bankoknál számos problémákhoz vezetne. Most egy Bitcoinos példával élnék: a Bitcoin tranzakciók teljesen traszparensek. Emiatt, ha valaki a múltban elkövetett egy bűncselekményt egy bizonyos érmével, akkor az veszíthet az értékéből, és ha hozzád kerülne, el ís veszíthetnéd azt (feketelista). Előbb utóbb a véleményem szerint a Bitcoin dominanciája meg fog dőlni, de ez mellékes. Ehhez hozzá kell tenni, hogy az FBI bountyt ajánlott annak aki feltöri a Monero hálózatát, de eddig, a [hivatalos álláspont szerint]() még senkinek sem sikerült ami természetesen nem garancia arra, hogy nem is fog bekövetkezni. Az is bizonyítja hogy a Monerot adark weben eloszeretettel használjak fizetesi modszerkent. Most ezt a reszletet kihagyhattam volna de ugy gondolom ez egy kulcsfontossagu tényezője a történetnek. Fontos figyelembe venni, hogy attól függetlenül, hogy úgy hiszik feltörhetetlen, nem kell azt az információt készpénznek venni. Itt is van egy gyönyörű történet ami megmutatja, miért kell egyszerre minden esehetőségre felkészülni.
Tehát a pénzügyi adatvédelem azért is fontos, hogy megőrizzük az eredeti értékét vagyonunknak, tárgyainknak, hogy valóban mi birtokoljuk azt, hogy megtartsuk a szabadságunkat.
Ha most szeretnél elkezdeni kriptozni, vagy csak ismerkednél a Monero-val, akkor ajánlom az oldalukat megtekintésedre
Mi az ami eredtileg megfogott a Moneroban?
Amikor először hallottam róla, úgy gondoltam, hogy érdekes. De egészen mostanáig nem foglalkoztam vele. Egyszer csak amikor láttam egy videót a közelmúltban róla, annyira megtetszett, hogy elhatároztam, jobban beleások a témába. Ahogy egyre mélyebbre kerültem abba a bizonyos nyúlüregbe, egyre jobban kezdtem magam is a hirdetőjévé, aktivistájává válni, mert hiszem, hogy a Monero igenis megmentheti az emberiséget jelen korunk korrupt, rosszul felépített rendszerei ellen, egy újabb, szebbet létrehozva. Az fogott meg, hogy nem kell tudnia senkinek arról, mennyi pénzem van, ki fizet kinek, nem kell feladnom az online magánéletem, azért cserébe, hogy hozzáférjek az internet nyújtotta lehetőségekhez, ezáltal is erőt, hatalmat adva az egyéneknek, segítvén a demokrácia érvényesülését. Jelengleg társadalmunkat a sokat emlegetett felső tíz százalék írányítja akiket most gyíkemberek helyett, csak pénzéhes üzletemberek nevezek :D
Tehát ezek az üzletemberek nem törődnek azzal hogy Jánossal, sem Annával, csak azzal hogy minél több legyen a profitjuk, valószínűleg ennek következtében ugye Annából és Jánosból. Anna és János csak holmi megélhetésért küzd ha az üzletemberekhez viszonyítjuk. Ők pedig kihasználják ezt. Az üzletemberek és a pénz nem megfelelő bevonása a gazdaságba, horribilis eredményekhez vezetett. A mai világunkban a legnagyobbak a társadalmi egyenlőtlenségek, hogy csak egy problémát említsek. Az hiba, ha valakinek a szolgáltatását úgy vesszük igénybe, hogy megbízunk benne. Az ígéreteket meg lehet szegni, ezért is fontos egy olyan rendszert előterjeszteni, ahol anélkül tudja mindenki végezni kis és nagy dolgát, hogy bárkiben is meg kellene bíznia.
Ajánlott anyagok
Monero könyv