WriteGrinly

Újdonságok

Itt olvashatóak a legutóbbi nyilvános bejegyzések.

from grin WriteFreely blogja

Úgy tűnik semmilyen szolgáltatás nem ússze meg, hogy egy idő után az idióta spammerek el ne lepjék azt és ne kezdjék teleszórni mindenféle szeméttel, a repülőbérléstől kezdve az orosz adótanácsadásig mindennel. Úgy tűnik, hogy amíg nincs nagy igény addig nem próbálom belőni a mindenféle OAuth belépési módokat, hogy ők előzzék meg a spambotokat hanem nemes egyszerűséggel letiltom az új regisztrációkat. Aki szeretne Vrálytfríli logot írni ide az keressen meg Mátrixon (@grin:grin.hu) és szóljon, hogy legyen néki accountja. A #spam-botok meg nyaljanak kecskesegget. Uff.

grin

 
Olvass tovább...

from Informatika - kezdőknek

Ez egy részletes leírás indítható Linuxos pendrive készítéséről.

FIGYELEM!

Ebben a leírásban lesznek parancssori parancsok. Ha talán azt gondolnád, hogy nem kell végigolvasnod a leírást, hanem csak kimásolod a parancsokat, és beilleszted a terminálba, az a lemezed teljes, viszaállíthatatlan törlését eredményezheti. Tehát olvasd végig a leírást, ami elmagyarázza, hogy mit miért kell csinálni, melyik parancs mire való, és mit kell változtatni rajta, hogy a te rendszerednek megfelelő módon működjön. Nem árt, ha van egy kevés parancssori gyakorlatod, de nem feltétlen szükséges.

Olvasd el a parancsok kimenetét! Ha valamelyik hibát ír, olvasd el mégegyszer a leírást, hátha rájössz a hiba okára. Ha nem sikerül megoldani, nyugodtan kérj segítséget Matrixon a #linuxkezdok:grin.hu szobában!

Előkészületek

Le kell töltened a kívánt telepítő lemezképet. Csak a disztribúció hivatalos oldaláról ajánlott letölteni. Valószínűleg .iso kiterjesztése lesz a fájlnévnek. Az ISO lemezkép fájlok egy komplett partíciót tartalmaznak fájlrendszerrel együtt. Ezt a fájlrendszert CD lemezeken használták régebben, amíg elfértek ezek a telepítők egy CD-n, de pendriveról is indítható a rajta található operációs rendszer.

Ezt a fájlrendszert kell majd egy az egyben kiírni a pendrive-ra.

Akkora pendrive kell, hozzá minimum, mint amekkora a letöltött telepítő lemezkép.

Nem elég az, ha csak egyszerűen kimásolod a pendrive könyvtárszerkezetébe, mert akkor a pendrive fájlrendszere ugyan az marad (pl. FAT32, vagy exFAT), és az ISO file csak egy egyszerű fájl lesz a többi fájl között, ami a számítógép számára nem mond plusz információt arról, hogy hogyan indítsa a rendszert.

Rengeteg módon lehet telepítő lemezt készíteni, ez a leírás csak az egyik módszert mutatja be.

Pendrive választása

Figyelem! Ez a művelet minden adatot le fog törölni az adott pendrive-ról.

Másold le róla valahová a fontos fájlokat!

Partíció megkeresése

Linuxon minden lemeznek (merevlemez, pendrive, SSD) és partíciónak van egy speciális fájl a /dev/ könyvtárban, amin keresztül a partíció nyers tartalma elérhető. Tehát nem a partíción található könyvtárak és fájlok (ahhoz be kéne csatolni a könyvtár szerkezetbe a partíciót), hanem csak 1-ek, és 0-k, úgy ahogy a lemez tárhelyében találhatóak. Ezeket blokkeszközöknek nevezzük (mivel 512 bites, vagy 4KB-s blokkokban tárolják az adatokat). Az első lemez neve valószínűleg /dev/sda lesz, a második /dev/sdb, a harmadik /dev/sdc. Tehát az utolsó betű változik valószínűleg (de az is lehet, hogy teljesen más neve van a te rendszereden). A legtöbb lemez tartalmaz egy partíciós táblát, amiben általában van minimum egy partíció (de az is lehet, hogy nincs rajta partíciós tábla). A partíciókat reprezentáló fájlok nevének végén számok vannak. Az első lemez (/dev/sda) első partíciója /dev/sda1, a második partíció /dev/sda2, stb. A második lemez első partíciója /dev/sdb1.

Egy ilyen blokkeszköz fájlba fogjuk átmásolni a telepítő lemezkép fájl tartalmát. Ehhez meg kell találni, hogy melyik blokkeszköz fájl reprezentálja a pendrive-ot.

A /dev könyvtárban egyébként még sok másik fájl is van, például a billentyűzet, a képernyő, és a hangkártya is itt található (de ezek nem blokkeszközök), ezért nehéz lehet megtalálni, hogy melyik fájl nevére van szükség.

A blokkeszközök listázásához az lsblk parancssori programra lesz szükség. (Könnyű megjegyezni, a “list block devices” kifejezés alapján.) A parancs kimenete alapból nem sok hasznos információt tartalmaz, viszont az -f kapcsolóval futtatva kiírja a partíciókon található fájlrendszerek információit is. Csatlakoztasd a pendriveot, és keresd meg az lsblk program kimenetében:

lsblk -f

Ezt a parancsot most is lefuttathatod.

Segítség lehet:

  • a lemez (vagy partíció) mérete (a parancs kimenetében FSAVAIL oszlop): egy kicsit kevesebb, pl. 16 GB pendriveon 15 GB a partíció
  • fájlrendszer (FSTYPE oszlop): a pendrive fájlrendszere FAT32 (ezt vfat-nak jelzi a program), vagy exFAT. Az NTFS-t a gépen lévő Windows használja, az Ext4, a BTRFS, és a swap a gépen lévő Linux fájlrendszerei.
  • biztos, hogy nem ugyan azon a lemezen lesz, amin az operációs rendszer

Figyelem! Ha leválasztod a pendriveot, és újra csatlakoztatod a géphez, megváltozhat a hozzárendelt blokkeszköz neve! Tehát, mielőtt kiírod a lemezképet ellenőrizd le mégegyszer!

Telepítő lemezkép kiírása

A dd parancssori programmal fogjuk átmásolni az ISO lemezkép tartalmát a speciális blokkeszköz fájlba.

A szokásosan másoláshoz használt cp program itt nem fog működni, mert itt nem magát a fájlt kell átmásolni, hanem csak a tartalmát. A telepítő lemezkép egy egyszerű fájl, a partíció pedig egy speciális blokkeszköz fájl, és ha a cp használatával másolnánk, akkor pl. a /dev/sdb1 fájlt is felülírná, és az is egy egyszerű fájl lenne, és nem lenne hozzákötve a partícióhoz. Tehát meg kell tartani az eredeti speciális fájlt, és csak a tartalmát másolni át.

Figyelem! A blokkeszköz tartalmának módosítása előtt győződj meg arról, hogy nincs becsatolva az eszközön egyetlen fájlrendszer sem! Az lsblk -f kimenetében a MOUNTPOINT oszlopban nézd meg, hogy ne tartozzon a partícióhoz csatolási útvonal! Ha csatolva van, az umount programmal lehet leválasztani. A sudo a rendszergazdai jogosultság miatt kell, és meg kell adni a jelszavad. Nem fogja mutatni a karaktereket, amikor beírod a jelszót:

# Helyettesítsd be a blokkeszköz nevét!
sudo umount /dev/sdb1

Ha a fenti feltételek megvannak, akkor el is lehet kezdeni a telepítő kiírását. Ehhez szintén rendszergazdai jogosultság szükséges, ezér kell a sudo által indítani a dd programot. A dd programnak az if= kapcsolóval kell megadni a bemeneti fájlt (lemezképet), és az of= kapcsolóval a cél fájlt (a speciális blokkeszközt). Figyelj arra, hogy a megszokottal ellentétben ezek a kapcsolók nem - karakterrel kezdődnek. Fontos, hogy céleszköznek a teljes pendrive-ot kell megadni, nem pedig valamelyik partícióját. Tehát: helyes: /dev/sdb helytelen: /dev/sdb1 Kétszer is ellenőrizd le a parancsot, mielőtt elindítod! Főleg a blokkeszköz nevét! Helyettesítsd be a fájlneveket!

sudo dd if=/home/felhasznalo/Letöltések/manjaro.iso of=/dev/sda

Ez a parancs sokáig is eltarthat. Amikor újra megjelenik a parancsértelmező prompt-ja (ahová beírod a parancsot), az jelzi, hogy befejeződött.

Utána a sync programmal szinkronizáljuk az írási gyorsítótárban lévő adatokat a pendrive-ra (nem baj, ha nem tudod, hogy ez mit jelent, az a lényeg, hogy mindenképp futtasd le!)

sync

Ez a parancs is lehet, hogy sokáig fog futni.

Ha minden jól ment, kész kell legyen a pendrive. Újra lehet indítani a gépet.

Lehet, hogy a gép BIOS / UEFI beállításaiban be kell állítani, hogy a pendrive-on található rendszert indítsa.

Nem minden pendriveról tudnak a számítógépek rendszert indítani, de a legtöbb alkalmas erre. Ezt nem lehet előre megállapítani egy pendriveról, csak indításkor derül ki. (Ha esetleg a frissen kiírt rendszer nem indul, lehet, hogy ez az oka.)

Pendrive újraformázása

Ha elvégezted a telepítést a pendriveról, akkor újra kell formázni, hogy újból lehessen rajta fájlokat tárolni. Ezt Linuxon a GParted partícionálóval lehet legegyszerűbben. Ajánlott GPT parcíciós táblát, és egy exFAT fájlrendszerre formázott partíciót létrehozni rajta, mert azt a Linux, macOS, és Windows rendszerek is meg tudják nyitni.

 
Olvass tovább...